Jak to się zaczęło ?
Dnia 16 maja 2004 Papież Jan Paweł II w czasie Mszy świętej, przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, wyniósł na ołtarze bł. Giannę Beretta Molla.
Ta radosna wieść dotarła do Polski. Ks. Hubert Nowak, wikariusz naszej parafii przekazując mi tę informację, zaproponował odprawienie Mszy św. dziękczynnej za Jej kanonizację w dzień Matki – 26 maja . Niespodziewanie, kilka dni później, od Pani dr Krystyny Zając ze Starego Sącza otrzymaliśmy propozycję przekazania dla parafii relikwii Świętej. 3 czerwca, w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przekazała je córka św. Gianny – Laura Panutti w towarzystwie swojego męża . Byliśmy wtedy czwartą parafią w Polsce, która dostąpiła tej łaski.
Uroczyste wprowadzenie relikwii do naszej parafii miało miejsce 13.06.2004r o godz. 20.00 – w tzw. Wieczór Fatimski, przeżywany od kilku lat w naszym mieście od maja do października każdego 13 dnia miesiąca. Oczekiwanie na wprowadzenie relikwii poprzedził koncert Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Orkiestry Reprezentacyjnej Polskich Sił Powietrznych z Poznania .
Wyjątkowej uroczystości przewodniczył Ks. Bp dr Bogdan Wojtuś w asyście kilkunastu zaproszonych kapłanów. Wśród nich byli: Ks. Dziekan dr Tadeusz Nowak, Ks. Kan. Jan Kasprowicz /Proboszcz Katedry w Gnieźnie/, Ks. Kan. Stanisław Borowiak /Proboszcz z Jarząbkowa/, Ks. Kan. Dietrich/Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Gościeszynie/, Ks. Kan. Franciszek Misiewicz/ Proboszcz z Wenecji/, Ks. dr Franciszek Jabłoński / Kuria w Gnieźnie/, Ks. Piotr Halczuk, Ks. Jacek Pawlak, ks. Rafał Wojtczak, Ks. Jerzy Kozłowski / parafia św. Floriana w Żninie/, ks. Paweł Błochowiak /parafia św. Marcina w Żninie/, Ks. Hubert Nowak i Ks. Paweł Lewadowski /parafia NMP w Żninie/ .
Relikwie św. Gianny w okazałym XVII wiecznym relikwiarzu wypożyczonym z Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, wniosło małżeństwo Joanna i Janusz Fryca w towarzystwie córek Julii, Olivii i Zofii.
Witając relikwie wypowiedziałem następujące słowa:
Święta Gianno !
Kiedy w dniu ślubu przechodziłaś przez bazylikę w Magenta, prowadzona przez starszego brata do ołtarza, przy którym czekał na Ciebie narzeczony, rozległy się oklaski i owacje wszystkich zgromadzonych – Twoich krewnych i przyjaciół. Dzisiaj w swych relikwiach przeszłaś przez nasz parafialny kościół by stanąć przy ołtarzu – a my kierujemy nasz wzrok ku Tobie z nie mniejszym podziwem i zachwytem. Patrzymy na Ciebie, która jesteś najzwyczajniejszą i najprawdziwszą kobietą, żoną, matką, lekarką – a jednocześnie jesteś kimś niezwykłym. Jesteś świętą i Twoją świętość przed niespełna miesiącem potwierdził i ogłosił całemu Kościołowi Jan Paweł II.
Pewni Twojej świętości przychodzimy uczyć się od Ciebie – przychodzimy odkryć, jak żyć pełnią życia i cieszyć się każdą jego chwilą, a jednocześnie żyć głębią wiary. Przychodzą do Ciebie zwłaszcza małżonkowie, abyś pomogła ich im odkryć piękno ich powołania i wypełnić je. Przychodzą do Ciebie młodzi by uczyć się miłości. Towarzysz wszystkim, których troski są Tobie bliskie, bo sama ich tak mocno doświadczyłaś, dzieląc los każdej kobiety, każdej żony, każdej matki.
I choć cześć oddajemy Twoim relikwiom, to jesteśmy pewni Twojej wśród nas obecności. Towarzysz nam zwyczajnie i codziennie, bo jesteś ŚWIĘTĄ CODZIENNOŚCI. Jesteś pośród nas – witaj więc w naszej parafii, witaj w naszym mieście. Witaj, Gianno !
Okolicznościowe słowo na zakończenie Mszy św. wypowiedziała dr Krystyna Zając ze Starego Sącza, od wielu lat zaprzyjaźniona z rodziną Państwa Molla z Mesero we Włoszech. Przekazała m.in. serdeczne pozdrowienia i słowa wdzięczności od męża św. Gianny – Piotra Molla i dzieci Gianny Emanuelli, Laury i Pierluigiego.
Rok po kanonizacji w rocznicę śmierci św. Gianny 28 kwietnia 2005 byliśmy z ks. Hubertem Nowakiem, jako jedyni księża z Polski, uczestnikami Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy grobowej na cmentarzu w Mesero, której przewodniczył emerytowany ks. Bp Lino Caravaglia, /u którego św. Gianna była na prymicjach/ oraz Mszy św. w Ponto Nuowo, której przewodniczył Ks. Dionizy Kard. Tettamanzi z Mediolanu w koncelebrze z ks. Bp Serafinem Sperafico z Brazylii i ks. Józefem Beretta – bratem św. Gianny oraz kilkunastoma kapłanami z Włoch.
Śladem tej niezapomnianej wizyty są dedykacje w naszej pamiątkowej księdze – męża św. Gianny – Piotra Molla i ks. Dionizego Kard. Tettamanziego – Ordynariusza z Mediolanu.
„Serdecznie pozdrawiam wszystkich pielgrzymów z sanktuarium w Żninie. Modlę się do naszej najdroższej św. Gianny by ich chroniła, błogosławiła i wypraszała wszelkie potrzebne sercom łaski” /tłum. z języka włoskiego/
Podpisy : Piotr Molla, ks. Józef Beretta, siostra Virginia Beretta, Gianna Emanuella.
„Wiernym z Polski czczącym św. Giannę i wszystkim, którzy modlą się do niej w jej sanktuarium moje pozdrowienie i błogosławieństwo Pana”. /tłum. z języka włoskiego/
Podpis : Ks. Dionizy Kard. Tettamanzi
Wydarzeniem związanym z rodziną Świętej był udział ks. Huberta i mój w pogrzebie Piotra Molla męża św. Gianny, 6 kwietnia 2010 roku w Mesero we Włoszech.
Śp. Piotr Molla zmarł w wieku 97 lat i po 48 latach życia jako wdowiec. Otoczony miłością swoich dzieci, szczególnie Gianny Emanuelli, która rezygnując z pracy zawodowej jako lekarz od kilku lat opiekowała się swoim ukochanym ojcem. Świadectwem tej wyjątkowej zażyłości było ostatnie pożegnanie, którego byliśmy świadkami w domu tuż przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych. Następnie w kondukcie pogrzebowym przeszliśmy do parafialnego kościoła by uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczyło dwóch biskupów. Niezwykle wzruszającym było końcowe pożegnanie przez córkę Giannę Emanuellę, która cytowała słowa mamy św. Gianny napisane do męża. Następnie wszyscy przeszliśmy na cmentarz, aby w grobowcu rodzinnym, o którego wykonanie z taką starannością zabiegał śp. Piotr Molla złożyć trumnę z jego ciałem. Spoczął obok swojej świętej żony.